Jdi na obsah Jdi na menu
 


Megality pod Lupou: Rollrightské kameny

9. 6. 2018

rollright-stones-hero.jpg

Dnes se spolu podíváme na jeden z nejzajímavějších kamenných kruhů v Anglii, který je součástí komplexu tzv. Rollrightských kamenů. Rollrightské kameny se nacházejí asi 30 km severozápadně od britského města Oxfordu, mezi dvěma vesnicemi jménem Great Rollright a Little Rollright a nedaleko vesnice Long Compton. Celý komplex tvoří tři části, vlastní kamenný kruh, také nazývaný jako King’s Men, tedy Královi muži, menhir známý jako Králův kámen a skupina kamenů nazývaných Šeptající rytíři.

maproll.jpg

Rollrightské kameny jsou velice zvláštní památkou. Podle místní pověsti se jedná o zkamenělé vojsko v čele se svým králem, kteří se na tomto místě kdysi setkali s čarodějnicí. Ta cestujícímu králi řekla toto: Sedm dlouhých kroků učiň, a pokud Long Compton uzříš, staneš se králem Anglie. Král tedy vykročil, ale když udělal sedmý krok, výhled na vesnici mu zakryl pohorek, který se před ním náhle zvedl ze země. Čarodějnice pak krále i celé jeho vojsko proměnila v kámen. Podíváme se teď na malý plánek.

rollright.jpg

Rollrightské megality pravděpodobně vznikaly v rozmezí od 2. - 4. tisíciletí př. n. l. a jsou tvořeny ze zvláštního druhu vápence jež je pro tuto oblast typický. Onen kamenný kruh byl kdysi pravděpodobně svatyní, a byl tvořen více než stovkou kamenů, z nichž se dnes dochovalo jen 77, které tvořily souvislou kamennou stěnu, přerušovanou jen mezerou, jež sloužila jako vchod. V průměru má tento kruh asi 30 metrů.

Nevíme zcela jistě, jaké obřady uvnitř kruhu probíhaly, ale je jisté, že rollrightský kruh měl pro své stavitele velký význam, neboť těžké kameny, které byly ke stavbě použity, sem musely být dopraveny do kopce po trase dlouhé až 400 metrů. Je možné, že se též jednalo o jakési shromaždiště lidu či místo obchodu, okolo kamenů bylo nalezeno mnoho zajímavých artefaktů, např. kamenná sekera či pazourek, které však pocházely až z velice vzdálených lokalit.

Naproti kruhu přes silnici se nachází Králův kámen, menhir vysoký asi 2,6 metrů, kolem kterého byla kvůli ochraně postavena železná ohrádka. Menhir má zřejmě souvislost s kruhem, pravděpodobně však také s pohřebištěm, které se nacházelo v jeho blízkosti, a na místě z něj dnes zůstalo už jen několik pozůstatků pohřebních mohyl.

img_0633.jpg

Třetí částí komplexu jsou tzv. Šeptající rytíři, což byl údajně kdysi dávno pohřební dolmen, který však dnes je již zbořený. Jedná se o nejstarší část celého komplexu, tvořenou čtyřmi kameny stojícími okolo pátého, jež pravděpodobně kdysi tvořil střechu dolmenu.

rollright-stones-7396.jpg

Několik dalších zajímavostí:

I. Podle další legendy vážící se ke kamenům není možné kameny v kruhu přesně spočítat. Pokud se vám to však podaří třikrát za sebou tak abyste došli ke stejnému výsledku, můžete si něco přát a přání se vám splní.

II. V okolí Rollrightských kamenů probíhal v letech 1978 a 1979 výzkum zahrnující i zkoumání ultrazvukových vln v okolí jednotlivých kamenných monumentů, které odhalily velice podivné a abnormální projevy místních kamenů. Některé z kamenů navíc vyzařují slabé energetické pole.

III. Rollrightské kameny posloužily jako kulisa jedné z epizod seriálu Doctor Who, The Stones of Blood z roku 1978 v hlavní roli s tzv. čtvrtým Doktorem, Tomem Bakerem.

IV. Nedaleko kamenů byl nedávno objeven hrob s kostrou ženy staré asi 1400 let o níž se říká že by se snad mohlo jednat o čarodějnici jež údajně zaklela krále a jeho družinu v kameny. Poblíž jejího těla byla totiž nalezena tzv. patera, náboženský artefakt trochu připomínající naběračku.