Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejstrašidelnější hrady světa

11. 2. 2018

V dnešní přednášce se podíváme na tři nejstrašidelnější hrady světa. První hrad, na který se podíváme, se nazývá Leap. Hrad Leap se nachází v jižním Irsku nedaleko města Cork, asi 100 km od hlavního města a obecně se považuje za jeden z nejděsivějších, někdy dokonce za ten nejděsivější hrad na světě.

leap-castle.jpg

Hrad Leap se údajně nachází na místě, kde se kdysi nacházelo druidské shromaždiště a také pohřebiště. Hrad byl postaven asi v polovině 13. století pro rodinu tzv. O’Carollů, což byl rod známý svou velkou krutostí a sklony k násilí, který se pro dosažení svých cílů neštítil ani vraždy, a při průzkumu hradu bylo objeveno hradní sklepení, v němž byly nalezeny ostatky asi 150 obětí vražedného rodu, kteří umírali většinou pomalou smrtí v hladomorně či nabodnuti na špičatých kůlech.

Jedním z nejvýznamnějších duchů hradu je kněz strašící v tzv. Krvavé kapli. Jedná se o jednoho ze dvou bratrů, kteří vlastnili hrad během 15. století, a který byl svým starším bratrem rytířem zavražděn. Dalším přízrakem je pak duch mladé ženy v červených šatech a dýkou v ruce, údajně je to duch ženy, jež byla kdysi unesena znásilněna jedním z hradních pánů a v šílenství pak zabila dítě, jež se jí narodila, načež spáchala sebevraždu.

Ovšem nejzajímavějším zjevením na hradě je tzv. Elementál, o němž nikdo neví jistě, co je vlastně zač. Podivná bytost má být velká asi jako ovce a v její vyzáblé tváři jsou pouze dva černé otvory místo očí, její přítomnost se přitom projevuje silným zápachem síry. Někteří lidé se domnívají, že by mohlo o některého z místních šlechticů, který na hradě zemřel, možná se ale spíše jedná o nějakého ochranného ducha, jež zde existoval už v době, kdy na tomto místě žili druidové.

edinburgh-castle.jpg

Druhý hrad, o kterém si dneska povíme, je hrad Edinburgh. Hrad Edinburgh je majestátní pevnost nacházející se na skále nad stejnojmenným skotským městem. Nikdo neví, kdy přesně byl postaven, víme ale, že jakási opevněná stavba zde stávala už asi v 7. století. Hrad se nachází vysoko na tzv. Castle Rock, tedy Hradní skále, která tvoří přirozenou součást jeho obrany. Pod hradem by se údajně měla nacházet hustá síť tajných chodeb, v nichž se kdysi nacházelo hradní sklepení a vězeňské kobky, v nichž v minulosti zemřelo spoustu lidí, a i v samotném hradu se to přízraky jen hemží. Ostatně samotný Edinburgh se považuje za jedno z nejstrašidelnějších měst na světě, neboť kromě hradu se zde nachází i jeden z nejděsivějších hřbitovů Greyfriars Kirkyard či strašidelná ulička Mary King’s Close.

Co se však hradním přízraků týče, zmíníme si např. známého ducha jistého dudáka, který se kdysi v 19. století vypravil do podzemních tunelů, aby je prozkoumal, a cestou si vyhrával na dudy, aby ostatní, kteří zůstali nahoře, slyšeli, kde se asi nachází. Bohužel, po nějaké době jeho hudba náhle přestala a dudáka už nikdy nikdo neviděl, dodnes je však možné z podzemí občas zaslechnout zvuk jeho hraní, stejně jako lze občas zaslechnout bubny tzv. bezhlavého bubeníka, který po hradě obchází. Během období upalování čarodějnic navíc v okolí hradu zemřelo mnoho žen, z nichž nejznámější je pak Lady Glammisová, která se na hradě též někdy zjevuje.

chillingham-castle.jpg

Teď nás tedy čeká ještě jeden poslední hrad, za kterým se tentokrát podíváme do Anglie. Tím hradem bude hrad Chillingham. Hrad Chillingham se nachází v severní Anglii v hrabství Northumberlend poblíž vesnice stejného jména a považuje se za jeden z nejstrašidelnějších hradů v Anglii vůbec. Postavený ve 12. století, tato budova dřív sloužila jako klášter, než došlo k její přestavbě, už od středověkých dob se na pozemcích kolem hradu pase divoký skot známý jako Chillingham Wild Cattle, tedy Chillinghamský divoký skot. Duchů se na tomto místě vyskytuje opravdu hodně a pravdou je, že hrad z tohoto “duchařského průmyslu” značně těží. V hradních prostorách se přitom zachovala hradní mučírna a vězení s hladomornou, kde za jejich časů muselo ukončit život mnoho nešťastníků.

Asi během 16. století zde žila jistá Lady Mary se svou rodinou, kteří se ale spikli proti králi, a za to byli krutě potrestáni, jejich duchové hrad údajně nikdy neopustili, a je právě Lady Mary, kdo po hradě obchází nejvíc, hledá totiž svého manžela, který od ní utekl s její vlastní sestrou. Avšak nejslavnějším duchem tohoto hradu je tzv. modrý chlapec, jež byl nalezen v roce 1920 zazděn v tzv. Růžovém pokoji, neboť, jak praví pověst, snad našel jakési dokumenty, jež měly pomoci Španělům ve válce proti Anglii a chtěl je jim předat. V této místnosti je prý často slyšet jeho pláč a on sám se zjevuje i na jiných místech hradu.